سیاست‌های دولت دیکتاتور ترکیه علیه

صالح مسلم، رژاوا، و رهبران حزب کارگران کردستان‌‌(پ.ک.ک)

و حزب اتحاد دموکراتیک محکوم است!

 

خبرگزاری­های بین­المللی روز 22 نوامبر 2016، گزارش دادند که قرار بازداشت «صالح مسلم» رهبر مشترک حزب اتحاد دموکراتیک سوریه و سخنگوی سیاسی مشترک روژاوا در سطح بین‌المللی، توسط دولت ترکیه صادر شده است.

بنا به‌گزارش خبرگزاری «آناتولی»، دولت ترکیه با متهم کردن «صالح مسلم» به دست داشتن در بمب‌گذاری در آنکارا قرار بازداشت او را صادر کرده است.

این رأی قضائی، در حالی اعلام می­شود که صالح مسلم و نیروهائی که وی آن­ها را نمانیدگی می کند در سال های اخیر به شدت علیه تروریسم مبارزه و سیاست‌ها و اهداف مساوات‌طلبانه خود را در منطقه رژاوا برقرار کرده‌اند.

رأی دادگاه ترکیه، هم‌چنین قرار بازداشت 48 تن از رهبران حزب کارگران کردستان‌ (پ.ک.ک) و حزب اتحاد دموکراتیک (PYD)‌را صادر کرده است.

در ۱۷ فوریه ۲۰۱۶ میلادی، در انفجار بمبی در آنکارا مرکز ترکیه، دست‌کم ۲۹ نفر کشته و ۶۱ نفر زخمی شدند. در آن زمان ۱۵ نفر نیز به اتهام شرکت در این عملیات بازداشت شدند و اکنون دولت ترکیه، مدعی است طی بررسی‌های به عمل آمده، مشخص شده است که پ.‌ک.‌ک و سازمان‌های «دنباله‌روی» آن، در پشت این حادثه قرار دارند.

در واقع سیاست دولت اردوغان مدت­ها ست که با جعل اتهامات گوناگون شرایط را فراهم می­کند تا ضمن ایجاد ممنوعیت قانونی برای گروه­های سیاسی کرد، آنان را به عملیاتی از این گونه نیز متهم سازد و خواهان دستگیری و زندانی کردن فعالین­شان شود.

صدور قرار بازداشت رهبران رژاوا و احزاب کرد ترکیه، هم‌چنین در حالی است که «صالح مسلم» در سفرهای دیپلماتیک غربی، هم‌اکنون در انگلیس به‌سر می‌برد و قرار است در پارلمان این کشور سخنرانی کند.

دولت ترکیه و رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، حزب اتحاد دموکراتیک سوریه و یگان‌های مدافع خلق را سازمان‌های تروریستی می‌داند و آن‌ها را متهم می‌کند که در پی ایجاد یک منطقه خودمختار در شمال سوریه هستند. در حالی که این نیرو، با اتکا به جنبش مردمی و با روابط شورایی، برای سوریه دموکراتیک مبارزه می‌کند.

دولت ترکیه، ضمن ایراد اتهام تروریستی به سازمان­های کرد، خود سال‌هاست با گروه‌های ترویستی فعال در جنگ داخلی سوریه، به‌ویژه دولت خلافت اسلامی‌ (داعش) همکاری نزدیک دارد و در پی ایجاد شرایط برای پیشبرد اهداف غیرانسانی خود است و هم اکنون نیز، رجب طیب اردوغان و حزب حاکم او «حزب عدالت و توسعه اسلامی»، با دستگیری بیش از 150 هزار نفر در سه ماه گذشته، ارائه قوانین زن ستیز و کودک ستیز اسلامی به پارلمان بر آن است که هرچه بیشتر تروریسم دولتی و استبداد سیاسی خود را حاکم و قوانین ارتجاعی را در این کشور برقرار سازد.

طبعا، با توجه به توطئه­های شناخته شده اردوغان؛ انگشت اتهام افکار عمومی در ترکیه و بیشتر کشورهای جهان در این زمینه­ها، به سوی خود دولت ترکیه نشانه رفته و حتی کشورهای اروپا و آمریکا نیز  سیاست­های کنونی هم‌پیمان خود، یعنی دولت ترکیه را مورد انتقاد قرار داده­اند.

 

ما امضاء‌کنندگان زیر، اقدام دولت ترکیه علیه صالح مسلم و رهبران پ.ک.ک و دستگیری رهبران و اعضای پارلمانی حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه و ده ها هزار نفر دیگر در ترکیه را شدیدا محکوم می‌کنیم و در حمایت از مبارزات بر حق و عادلانه جنبش‌های سیاسی - اجتماعی روژاوا، مردم کرد، دیگر اقلیت‌های سرکوب‌شده و جنبش‌های مردمی این کشور، خواهان آزادی عبدالله اوجالان و همه زندانیان سیاسی در ترکیه هستیم و دخالت جنگ‌طلبانه و خشونت‌طلبانه دولت و ارتش ترکیه را در تحولات منطقه محکوم می‌کنیم.

***

اسامی افراد:

نیر انصاری (حقوقدان)

عباس سماکار (شاعر و نویسنده)

فرهاد بشارت (تحلیل‌گر سیاسی)

هلمت احمدیان (فعال سیاسی)

نعمت علیمرادی (ناشر)

مهرنوش شفیعی (فعال سیاسی)

علی‌ پیچگاه (فعال کارگری)

جواد اسدیان (شاعر)

سعید سهرابی (فعال سیاسی)

بهروز سوران (مدیر سایت گزارشگران)

فرزانه ابیری (فعال سیاسی)

بهروز خباز (فعال کارگری و رسانه‌ای)

محبوبه مشکین (فعال سیاسی)

بهرام رحمانی (نویسنده و روزنامه‌نگار)

کمال محمد (فعال سیاسی)

پرويز قاسمی (فعال سیاسی)

غلام عسگری بختیاری (فعال کارگری) 

آمد شاهو (اندام مجلس پژاک)

هیرش کارزان (اندام شورای رهبری کودار)

نجمه محمودزاده (فعال سیاسی)

داریوش مجلسی (فعال سیاسی)

بابک مرادی (فعال سیاسی)

رسول بلوچ (فعال سیاسی)

اردوان زیبرم (فعال سیاسی)

امیر جواهری لنگرودی (فعال سیاسی)

رضا بی شتاب (نویسنده)

پرویز میرمکری

اسماعیل فتاحی

محمد حسین یحیائی

میم شکیب (وبلاگ‌نویس)

باقر ابراهیم زاده

علی دماوندی (فعال سیاسی)

بهمن یوسفی

بهروز ناصری (فعال سیاسی)

 

***

 

احزاب، سازمان‌ها، نهادها و شبکه‌های اجتماعی:

اتحاد، پایگاه خبری - تحلیلی جنبش کارگری ایران - http://etehad-k.com/

حزب حیات آزاد کوردستان (پژاک)

جامعه‌ی دمکراتیک آزاد شرق کورستان (کودار)

سایت گزارشگران - www.gozareshgar.com

سایت عصر آنارشیسم - http://asranarshism.com  

سایت لجوار - www.lajvar.se

***

 

لیست باز است. لطفا اسامی خود و سازمان‌تان را به آدرس زیر بفرستید.

امیل آدرس:

bahram.rehmani@gmail.com

شماره تلفن: 707474336-0046