پیام همدردی سازمان راه کارگر

 

مرگ دلخراش دهها کارگرمعدن یورت در استان گلستان

 

بنا به گزارشات رسانه ها و مقامات رژیم ایران، بر اثر وقوع انفجاری در معدن یورت در حومه آزادشهر در استان گلستان که حدود ۵۰۰ نفر شاغل دارد، دهها کارگر در عمق یک کیلومتری این معدن زغال سنگ کشته و مجروح شده اند. تا کنون خبر از کشته شدن حدود ۳۵ کارگر داده اند. نهادهای امدادرسانی ادعا میکنند که به دلیل انباشته شدن شدن گازهای سمی در عمق معدن، عملیات نجات کارگران گرفتار و مصدوم، به دشواری و با تاخیر صورت گرفته است.

 

واقعیت این است که در بسیاری از کشورهای سرمایه داری، کارفرمایان دولتی و خصوصی برای بالا بردن نرخ سود و شدت دهی به استثمار بی رحمانه کارگران ، بویژه در صنعت پرمخاطره معدن، هیچ تلاش جدی برای رعایت استانداردهای ایمنی کار و پیشگیری از حوادث شغلی انجام نمی دهند. ایرانِ تحت حاکمیتِ رژیم اسلامی سرمایه نیز از این قاعده ضدانسانی مستثناء نیست. تقریبا روزی نیست که در بخش های مختلف صنعت بویژه در بخش ساختمان، کارگری کشته نشود و چندین نفر از آنها دچار سانحه و قطع عضو نشوند. آمار بالای بیکاری نیز باعث می گردد که بسیاری از کارگران برای رفع گرسنگی خود و خانواده هایشان ، تن به سخت ترین و خطرناکترین مشاغل بدهند و یا علیرغم آگاهی از ایمن نبودن محل کار، ریسک بالای چنین مشاغلی را قبول کنند. در کشور ما، هم به دلیل اینکه بخش مهمی از اقتصاد در دست دولت و یا نهادهای حکومتی است و هم به دلیل صوری بودن سیستم های نظارت و بازرسی و وجود فساد گسترده، نه تنها صنایع خصوصی بلکه صنایع دولتی نیز استانداردهای پیشگیری از حوادث شغلی را رعایت نمی کنند و برای حفظ و افزایش سود، از هیچ اقدام ضدکارگری فروگذار نمی کنند.

 

ما ضمن همدردی عمیق با خانواده ها و همکاران معدنچیان قربانی و مصدوم ، کارفرمای معدن یورت و رژیم فاسد و درمانده جمهوری اسلامی – بویژه وزارت کار دولت روحانی – را مسبب اصلی این فاجعه میدانیم و خواهان اعتراض جنبش کارگری ایران به روند رو به رشد سوانح شغلی هستیم.

 

سرنگون باد رژسم اسلامی سرمایه داری ایران

زنده باد ازادی ، زنده باد سوسیالیسم

 

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ – 4 مه 2017