پیام اتحاد عمل تشکلهای چپ ایرانی در امریکای شمالی

به مناسبت هشت مارس روز جهانی زن

 

امسال ما در شرایطی به استقبال هشت مارس روز جهانی زن می رویم که شاهد چند تحول مثبت در عرصه جنبش جهانی زنان بودیم. با افشاء شدن موج آزار، خشونت و سوء استفاده جنسی در صنعت فیلم سازی هالیوود و افشاگری زنجیره ای از سویِ شمار زیادی از زنان هنرپیشه و هنرمندان شاغل در هالیوود، کارزارهای وسیعی با عناوینی چون: ME Too

US Too – Time’s UP در امریکا و سایر نقاط جهان براه افتاد. این کارزارها و نیز کمپیین های مشابه، نشان دادند که  خشونت و آزارهای سیستماتیک جنسی فقط شامل غول هالیوود نمی شود و تقریبا همه مراکز اشتغال و محیطهای کار را در بر میگیرد و نه تنها کارفرمایان بلکه سیاستمداران نیز به نحو وسیعی دستشان آلوده است. این کارزار در کشوری شروع شد که رئیس جمهورش – ترامپ – سابقه چند دهساله در آزار و سوءاستفاده جنسی دارد. در سایر کشورها بویژه "کشورهای اسلامی" که سنت پوسیده "شرم و ناموس و آبروداری" عمل میکنند، اکثریت موارد خشونت فیزیکی و روانی، آزار و سوء استفاده جنسی در محیط کار یا زیست و حتی تجاوز، توسط خود زنان و دختران قربانی و یا خانواده های آنها گزارش داده نمی شود و اگر هم به مراجع قضایی و انتظامی گزارش شود در اکثر موارد ره به جایی نمی برد و معمولا خود قربانیان را مقصر معرفی میکنند. با این همه، صدای کارزار مقابله با خشونت و اذیت و آزار جنسی در ایران نیز بلندتر شد و فعالین جنبش زنان در داخل کشور نور گسترده تری بر وجودِ سطح فاحشِ نابرابری و مردسالاری و سکسیزم رایج در ایران انداختند.

 

اما آنچه در ماههای اخیر توجه جهانیان را به جنبش زنان و روشهای نافرمانی غرور انگیز آنها جلب کرد، رویکرد جدید  مبارزاتی  و شورش از سوی بخشی از جنبش ملقب به "دختران خیابان انقلاب"، علیه حجاب اجباری بود که از در متن خیزش مردمی دیماه شکوفا گشت. مبارزه و مقاومت زنان آزاده و سکولار ایران علیه حجاب و قوانین شریعت اسلامی و برای دفاع از آزادی پوشش و رفع هر نوع تبعیض علیه زنان در زیر حاکمیت جمهوری اسلامی، عمری چهل ساله دارد. هنوز یکماه از قیام ۲۲ بهمن ۵۷ نگذشته بود که دهها هزار زن و مرد آزاده، به مناسبت ۱۷ اسفند روز جهانی زن، در اعتراض به فرمان حجاب اجباری خمینی به خیابانهای تهران آمدند تا با صدای رسا بگویند: "ما انقلاب نکردیم تا به عقب برگردیم" و یا " نه شرقیه، نه غربیه، آزادی جهانیه " !

 

حرکتی که ویدا موحد بر سکویی در خیابان انقلاب یکروز قبل از خیزش مردم ایران آغاز کرد به نماد آزادیخواهی و برابری طلبی زنان کشور ما مبدل شد و دهها زن با به جان خریدن حبس و شکنجه در چند شهر دیگر نیز آنرا تکرار کردند. این مسئله و نیز حضور پررنگ زنان در خیزش دیماه نشان میدهد که بدون حضور موثر زنان و خواستهای برابری طلبانه جنبش زنان، انقلاب آتی ایران ره به جایی نخواهد برد. خواستهای اکثرِ زنان فقط به آزادی پوشش و رفع خشونت و آزار جنسی در محیط کار و زندگی خلاصه نمی شود، بلکه همه اشکال تبعیض نظیر : آپارتاید جنسی، ممنوعیت اشتغال یا آموزش زنان در برخی رشته ها، ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها، محدودیت فعالیت هنری زنان، نابرابری دستمزد زنان با مردان، تبعیضات سیستماتیک در قوانین قضایی در حوزه هایی چون: سرپرستی کودک، حق طلاق، ارث، شهادت و ... را نیز در بر میگیرد.

 

 زنان کارگر و زحمتکش بیشترین بار تبعیضات مردسالارانه را به دوش میکشند. با این همه در جنبش هر دم فزاینده کارگری ایران نیز شاهد تحولات مثبتی هستیم و آن اینکه انحصار رهبری این جنبش که تا کنون دست مردان بوده اکنون ترک برداشته و شاهد حضور رهبران زن نیز در جنبش کارگری هستیم که مبارزه چندین ماهه اخیر کارگران نیشکر هفت تپه، نمونه درخشانی از آن محسوب میشود که امیدواریم تداوم پیدا کند. جنبش کارگری ایران باید توجه ویژه ای به مطالبات زنان کارگر و و زحمتکش و بیکار و خانه دار مبذول دارد. طبق جدیدترین آمار ۳۱ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار، زن هستند – یعنی دو برابر مردان – و بیش از بیست میلیون زن عملا تحت عنوان خانه دار نه تنها هیچ حقوقی ندارند بلکه  محبوس در خانه حتی به عنوان لشگری از بیکاران نیز محسوب نمی شوند و جایی در آمار بیکاران ندارند و از حضور در بازار کار محروم هستند. درصد اشتغال زنان شهری در ایران با کمتر از ۱۵ درصد یکی از پائینترین آمار بیکاری در جهان محسوب می شود و این فاجعه ای هم برای اقتصاد یک کشور و هم برای نیمی از جمعیت یعنی زنان میباشد. از اینرو مبارزه برای رهایی زنان در ایران از چنگ قوانین شرعی و عرفی مردسالارانه، اگر ابعاد رادیکالترِ مقابله با تبعیضات و نابرایهای طبقاتی نهادینه شده در سیستم سرمایه داری را نیز در بر گیرد، دستاورد های دمکراتیکِ حقوقی و اجتماعیِ گسترده تری را نیز برای زنان در پی خواهد داشت. با امید به دسترسی به این پیوند مبرم و حیاتی، روز جهانی زن را به همه زنان و مردان آزاده و برابری طلب ایران و جهان شادباش میگوئیم!

 

اتحاد عمل تشکلهای چپ ایرانی در امریکای شمالی

۶ مارس ۲۰۱۸

اسامی امضاء کنندگان به ترتیب حروف الفبا:

- اتحاد چپ ایرانیان واشنگتن

- اتحاد چپ ایرانیان ونکوور

- اتحاد چپ سوسیالیستی ایرانیان

- کمیته چپ ایرانیان – شیکاگو

- كميته  دفاع إز مبارزات مردم ايران - شيكاگو 

- کمیته یادمان کشتار زندانیان سیاسی دهه شصت در ایران – مونتریال

   ------------------------------------

ایمیل آدرس، برای تماس و همکاری:  iranianleftinnorthamerica@gmail.com

   ----------------------------------------------------

جزئیات مراسم روز جهانی زن در شهرهای ونکوور و شیکاگو

 

* ونکوور

در گرامیداشت 8 مارس و به پاس مبارزات و مقاومت پیگیرانه زنان در ایران و سرتاسر جهان که خیابان ها را از آن خود ساخته اند، از شما برای شرکت در مراسم و جشن روز جهانی زن دعوت می نماییم.
زمان : شنبه 10 مارس 2018 از ساعت 6 الی 12 شب
مکان : Slovenian Society, 5762 Sprott Street, Burnaby
این مراسم شامل پیام های همبستگی، نگاهی به مبارزات زنان در سرتاسر جهان، نمایش فیلم گوشه های از مبارزات زنان و موزیک شاد با "دیوید دی جی" می باشد.
ورودی : 10 دلار که در محل مراسم به فروش میرسد.
همچنين غذا و مشروب نيز در محل مراسم به فروش میرسد
برای اطلاعات بیشتر با تلفن 4765-345-604 تماس بگیرید 

 

برگزار کننده: کمیته روز جهانی زن 2018 – ونکوور

   -------------------------------

 

*شیکاگو

برنامه در شیکاگو به مناسبت روز جهانی زن، ۸ مارس

 

از همگان دعوت میشود تا در جلسه به مناسبت روز جهانی زن شرکت نموده در مورد شرایط نابرابر و تبعیض آمیز زنان در ایران و چگونگی حمایت از  مبارزات آنها، بویژه دختران خیابان انقلاب، در راستای احقاق خواسته های آزادیخواهانه و دمکراتیک شان گفتگو داشته باشیم

زمان: شنبه ۱۰ مارس، ۱:۳۰ بعد از ظهر

مکان: کتابخانه عمومی اسکوکی، اتاق "بوک دیسکاشن رووم"، ضلع غربی، طبقه اول  

Skokie Public Library, 5215 Oakton St, Skokie, Il, 60077, Tel: 847-749-8227

 

 برگزارکنندگان: کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران- شیکاگو و کمیته چپ ایرانیان- شیکاگو