فراخوان تحصن سراسری

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

 

معلمان عزیز !

دانش آموزان و والدین گرامی !

مردم شریف ایران !

 

همانطور که همگان می دانند نظام آموزشی ایران با بحران ها و معضلات جدی روبرو است و مسئولان در قوای سه گانه اراده و تمایلی به حل مشکلات ندارند و گرنه در قبال خواسته های معلمان خود را به ندیدن و نشنیدن نمی زدند. بارها دیدار و گفتگو، نامه نگاری و طومارنویسی، تجمع و اینک تحصن، اما دریغ از یک واکنش مثبت از سوی دولتیان و مجلس نشینان!

 

دولتیان نه تنها به مطالبات بی توجه هستند بلکه فراتر از آن در حال اجرایی نمودن طرح ضد آموزشی و ضد معلمی موسوم به طرح معلم تمام وقت هستند طرحی که قرار است بیشتر از گذشته معلمان را با دستمزد و حقوق پایین استثمار نماید. نهادهای امنیتی و حراست ها نیز همچنان بر مدار گذشته خط پرونده سازی و سرکوب فعالان را ادامه می دهند. بطوری که از تهدید و ارعاب پا را فراتر گذاشته و به فعالان صنفی اتهام اخلاقی و روانی می زنند.

 

برخی  مجلسیان نیز، آشکارا، نارضایتی واعتراضات معلمان در قالب تحصن را منکر و برخی دیگر نیز با الفاظ زشت، رکیک و توهین آمیز با معلمان معترض برخورد می کنند. بجز عده ای اندک،  وضعیت سایر نمایندگان نیز بهتر از این نیست.

در چنین شرایطی است که معلمان بر اساس حقوق شهروندی و امتیازات قانونی برای تحقق مطالبات خود مجبور به اعتراض و تحصن می شوند.

 

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به دلیل بی توجهی مسئولان به مطالبات فرهنگیان و اعتراضات مدنی آنها، مخصوصا تحصن گسترده ی مهرماه، به تمام فرهنگیان ایران مجدد فراخوان می دهد در روزهای  سه شنبه و چهارشنبه ۲۲ و ۲۳ آبانضمن حضور در مدرسه از رفتن به کلاس ها خودداری نمایند و در دفتر مدارس تحصن کنند.

 

شورای هماهنگی ضمن سپاس از تمام  فرهنگیان که متحدانه در تحصن مهرماه حضور داشتند  از آنان می خواهد در فضای مجازی برای تبلیغ تحصن استفاده کرده و از فرصت زنگ تفریح در روزهای منتهی به تحصن برای گفتگو با همکاران و دعوت به تحصن استفاده نمایند.

شورا از آن دسته از فرهنگیان که بنا بر هر دلیل در تحصن مهرماه شرکت نکردند درخواست می کند متحدانه به صفوف متحصنین بپیوندند. بر ترس و دو دلی غلبه نمایند و از تهدیدات نهراسند که قدرت ما در گروِ اتحاد ماست و تمام این کنش ها مطابق با موازین قانون اساسی کشور است.

 

شورای هماهنگی خطاب به دانش آموزان و والدین عزیز اعلام می کند هدف از تحصن آن است که حاکمان مجبور شوند به وظایف خود طبق قانون اساسی در قبال دانش آموزان و تامین آموزش رایگان، کیفی و عادلانه عمل نمایند و بیش از این معیشت و منزلت معلم  را مورد هجمه قرار ندهند.

 

 شورای هماهنگی خطاب به دولت و مجلس و قوه قضاییه اعلام می کند نهادها و دستگاههای زیر مجموعه شما بهتر از هر کس می دانند مطابق اصل۲۶ و ۲۷ قانون اساسی، تشکل های صنفی و شورای هماهنگی قانونی و دارای مجوز اند و اعتراض حق معلمان است. اگر امروز رسانه های برون مرزی صدای معلمان را منعکس می کنند ربطی به تشکل ها ندارد چرا که شما صدای ما را خفه می کنید. صدا و سیما بعنوان رسانه به اصطلاح ملی برای ترویج و تبلیغ برنامه های ضد آموزشی در اختیار و اجاره ی مافیای آموزشی و کنکور است و هرگز توجهی به خواست و مطالبات معلمان ندارد و هر وقت هم خبری را بازتاب داده یا برای پرتوقع جلوه دادن معلمان بوده یا به دنبال تسویه حساب سیاسی با جناح مقابل بوده است.

 

با وجود این ما تنها به کانال اطلاع رسانی رسمی شورا و حمایت فرهنگیان و مردم پشت گرم هستیم و از تمام جریانات سیاسی داخل و خارج مستقل عمل می کنیم. پس بار دیگر از این طریق  از همه ی مسئولان می خواهیم، مسئولیت خود در قبال معلمان و مردم را به درستی انجام داده و تشکل های صنفی معلمان را به رسمیت بشناسند و با در اختیار گذاشتن تریبون و ایجاد تعامل با آنها خواسته های شان را برآورده سازند.

شورای هماهنگی در این راستا اهداف تحصن آبان ماه را به شرح زیر اعلام می دارد:

۱ـ تامین و تضمین بودجه عادلانه برای اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و رفع تبعیض علیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته و اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی، آموزش رایگان

۲ـ اجرای فاز دوم رتبه بندی  

۳ـ توقف طرح معلم تمام وقت

۴ـ توقف روند پرونده سازی و سرکوب معلمان و آزادی معلمان دربند.

بدیهی است ما از هر گام مثبت استقبال می کنیم و چون به این پاسخ تکراری مسئولان که همواره می گویند "مطالبات بار مالی دارد" عادت داریم به شما پیشنهاد می کنیم برای نشان دادن حسن نیت معلمان زندانی را آزاد کنید و روند پرونده سازی برای فعالان را متوقف کنید.

ما باور داریم تمام مطالبات فرهنگیان قابل تحقق و قانونی است پس اعلام می کنیم در صورت ادامه روند فعلی، اعتراضات در ماه های آینده به هر طریق ممکن ادامه می یابد.

 

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

۱۷ آبان ۱۳۹۷

......................................................

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

مجموعه ای متشکل از تشکل های صنفی سراسر ایران است

تحصن معلمان مورد تایید تشکل های زیر است که در حال حاضر از اعضای شورا هستند.

 

1. انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی

2. انجمن صنفی معلمان کردستان/مریوان

3. کانون صنفی معلمان استان گیلان

4. هسته کنشگران صنفی استان مازندران

5. کانون صنفی معلمان استان البرز

6. کانون صنفی معلمان استان تهران

7. کانون صنفی معلمان استان آذربایجان شرقی

8. کانون صنفی معلمان استان همدان

9. کانون صنفی معلمان استان بوشهر

10 . کانون صنفی معلمان استان خوزستان

11. کانون صنفی معلمان الیگودرز

12. کانون صنفی معلمان استان خراسان/تربت حیدریه

13. انجمن صنفی معلمان کردستان/ سقز

14. کانون صنفی معلمان استان یزد

15. کانون صنفی معلمان استان اصفهان

16. کانون صنفی معلمان استان فارس

17. کانون صنفی معلمان خمینی شهر

18 . کانون صنفی معلمان اسلامشهر

19. کانون صنفی معلمان استان خوزستان

20. کانون صنفی معلمان استان زنجان

21. کانون صنفی معلمان استان قزوین

22. کانون صنفی معلمان استان کرمانشاه

در استان هایی که تشکلها فعال نیستند فعالان صنفی در هماهنگی با شورای هماهنگی تحصن روزهای #سه_شنبه_و_چهارشنبه_۲۲_و_۲۳_آبان

را برگزار خواهند نمود.

لازم به ذکر است شورای هماهنگی و تشکل های عضو آن، بعنوان یک تشکیلات مستقل صنفی هیچ سخنگو، نماینده و شعبه ای در خارج از کشور ندارند. هر بیانیه ، اطلاعیه و فراخوان شورا برای بار اول فقط از تنها کانال رسمی شورا به آدرس زیر منتشر می شود.

....................................................................................................

متن نامه به حسن روحانی

همکاران عزیز!

لطفا متن نامه زیر  را پرینت بگیرید و روزهای تحصنسه_شنبه_و_چهارشنبه_۲۲_و_۲۳_آبان  در مدرسه بصورت جمعی امضا نمایید و برای ریاست جمهوری و سایر مسئولان ارسال کنید.

...............................

به نام خداوند جان و خرد

جناب آقای دکتر حسن روحانی

 رئیس جمهور گرامی جمهوری اسلامی ایران

 

با سلام و احترام

 

به استحضار می رساند قانون اساسی جمهوری اسلامی مسئولیت اجرای قانون اساسی و قوانین مصوب مجلس را حضرت عالی دانسته است. اصول سوم، سی ام و چهل و سوم قانون اساسی، دولت را به فراهم آوردن آموزش و پرورش رایگان و باکیفیت برای همه ملت موظف نموده است.

 

شوربختانه در کشور ما دهه هاست دولت ومجلس نسبت به آموزش و پرورش بی مهری می نمایند! به شکلی که این نهاد هم اکنون در حالت احتضار قرار گرفته است. آموزش و پرورشی که 40 سال پیش حدود 7 درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده بود، اکنون در دولت شما حدود نیم درصد تولید ناخالص ملی را در بودجه خود می بیند. آموزش و پرورشی که برخلاف اصول یاد شده نه تنها رایگان نیست بلکه نخستین رتبه خصوصی سازی را در بین کشورهای عضو یونسکو دارد.

 

چرا بودجه آموزش و پرورش که در ابتدای انقلاب ۳۰ درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می داده  اکنون به زیر ۱۰ درصد رسیده است؟ در حالی که پوشش تحصیلی نیز حدود 2 برابر شده است؟ آیا رئیس جمهور در قبال عمل نکردن به اصول قانون اساسی نباید پاسخگو باشد؟

 

آیا کشوری سراغ دارید که بدون آموزش و پرورشی با کیفیت و معلمانی دانا، کارآزموده و مرفه روی آسایش و آرامش و امنیت را دیده باشد؟ چرا اجازه داده اید آموزش و پرورش به حالتی در آید که برونداد آن انسان هایی آگاه، توانمند، سالم،اندیشمند، اجتماعی، هنرمند و کارآزموده نباشند، درعوض انسان هایی بیرون دهد که هیچ یک از مهارت زندگی را  نمی دانند؛ گفت و گو و مدارا و اندیشه ی درست را تجربه نمی کنند؛ انسان های اجتماعی، سالم و هنرمند نیستند و خلاقیت، تخیل، مدارا و شکیبایی را نمی آموزند و بیشتر" مرکز تولید آسیب های اجتماعی" به نفع " مافیای کنکور" بشود؟

از طرف دیگر معلمان که نقش اصلی را در پروسه آموزش و پرورش دارند، در طول این سالها از بسیاری از حقوق مادی و معنوی خود اندک اندک محروم شده اند، به گونه ای که دهها مورد از حقوق و مزایای معلمان کاسته شده است و روز به روز قدرت خرید آنها کمتر و کمتر شده و منزلت اجتماعی آنها نادیده گرفته شده است.

آیا پاسخ اعتراض معلمان به نادیده گرفتن اصول قانون اساسی در آموزش و پرورش باید آن احکام شداد و غلاظ و زندان و تبعید و محرومیت باشد یا تشویق و تقویت معترضان برای رسیدن کشور به آموزش و پرورشی باکیفیت، برای رسیدن درست و اصولی به توسعه انسانی و در نهایت پیشرفت و آسایش و آرامش کشور؟

لذا از جناب عالی خواستارم که نسبت به مسئولیت خود در اجرای قانون اساسی قیام نموده و بودجه آموزش و پرورش را به گونه ای تنظیم کنید که هم آموزش و پرورش رایگان و باکیفیت در اختیارهمه مردم ایران قرار گیرد و هم با داشتن معلمانی آگاه، کارآزموده و مرفه به توسعه و پیشرفت واقعی کشور کمک نمایید.

                                                           با سپاسگزاری فراوان

                                                             نام و نام خانوادگی

1. .......

2. .......

    شاغل در مدرسه ..........

   شماره تماس: .............

 

رونوشت:

1-   دفتر مقام  رهبری

2- مجمع تشخیص مصلحت

3-  قوه قضاییه

4- سازمان مدیریت و برنامه ریزی

5- مجلس شورای اسلامی

6-وزارت آموزش و پرورش

....................................