info@barayeazadi.com
<-- صفحه اصلی
کد خبر : 8970                   2017-10-08 11:19:15

اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیرازدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق
اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیرازدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق صبح امروز یکشنبه شانزدهم مهرماه،کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیرازدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،دست ازکارکشیده ومقابل این واحد تولیدی تجمع کردند.
براساس گزارشات منتشره،حقوق270کارگر رسمی، قراردادی و پیمانکاری کارخانه روغن‌نباتی نرگس شیراز 3تا6ماه پرداخت نشده است.
درهمین رابطه،ایرج رضایی از مسئولان اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان فارس به خبرنگاری گفت: به زودی بخشی از طلب این کارگران پرداخت خواهد شد.
رضایی با بیان اینکه با پیگیری اداره کار قرار است مطالبات مزدی کارگران نرگس شیراز پرداخت شود، افزود: این کارگران که به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در کارخانه نرگس شیراز مشغول کارند، بابت طلب مزدی خود صبح امروز مقابل در ورودی کارخانه تجمع کرده بودند.
وی گفت: این تجمع ساعتی بعد از طریق مذاکره مسئولان اداره کار با کارگران معترض خاتمه یافت و در حال حاضر کارگران به محل کارشان بازگشته‌اند.
شرکت روغن نباتی شیراز در سال 1333خورشیدی در ابتدا با عنوان کارخانه پنبه پاک کنی در مکانی که در آن زمان حومه شهر شیراز محسوب می شد و به گود خزینه اشتهار داشت و هم اکنون به بولوار چهل مقام مشهور است، در زمینی به مساحت 93 هزار و 750 مترمربع احداث شد.
با افزایش گرایش مردم به جایگزینی روغن های نباتی به جای روغن های حیوانی، این کارخانه در مسیر تولید روغن های خوراکی و صنعتی قرار گرفت و فرآیند تصفیه این کارخانه با ظرفیت 60 تن در روز راه اندازی و بتدریج به ظرفیت کنونی تولید و بسته بندی روزانه 450 تن و سالانه 120 هزار تن انواع روغن های نباتی مایع، جامد، مارگارین قنادی، و روغن های ویژه صنف و صنعت رسید.
کمتر از 10 سال بعد از بنا نهادن این واحد صنعتی، سازه های دانشکده ادبیات در مجاورت حافظیه برافراشته شد و هم اینک این واحد تولیدی که 63 سال از عمر آن سپری می شود، همجوار ساختمان دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز و در بافت مسکونی قرار گرفته است وبه سبب آلایندگی آن، حدیث انتقال این واحد تولیدی به مکانی خارج از بافت مسکونی کلانشهر شیراز، نزدیک به 2 دهه است که مطرح است.
با تصویب قانون شهرداری ها و بر اساس بند 20 ماده 55 آن، مقرر شده که همه صنایع آلاینده درون شهر باید به خارج از شهر منتقل شوند.
در دهه 1380 زمینی در منطقه ویژه اقتصادی شیراز برای استقرار این واحد تولیدی در نظر گرفته شد و مسئولان ذی ربط به مدیران کارخانه تاکید کردند که هرچه زودتر این کارخانه باید به مکان جدید منتقل شود اما هنوز این جا به جایی عملی نشده است.
هفتم آذر ماه 94 علی همتی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اظهار کرد: سهامداران این کارخانه به نقدینگی در حدود 2 هزار و 500 میلیارد ریال نیاز دارند تا بتوانند این کارخانه را به خارج از حریم شهر شیراز منتقل کنند.
وی گفت: زمین مورد نظر برای جابه جایی این کارخانه نیز مشخص شده اما تنگناهای مالی فراروی فرآیند انتقال این واحد صنعتی از شهر شیراز است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس هم در تاریخ یاد شده و با یادآوری آتش سوزی که در یکم آذرماه 92 در کارخانه روغن نباتی شیراز رخ داد، بیان داشت: وجود کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز در نقطه کنونی آن یک تهدید هم برای شهروندان و هم برای محیط زیست و سلامت جامعه است.
حسن فیاض پور افزود: متاسفانه با وجود خطرناک بودن تجهیزاتی که در این کارخانه قرار دارد از جمله مخزن آمونیاک، سامانه ایمنی و مهارحریق کارخانه بسیار ضعیف است.
کارخانه روغن نباتی شیراز در یکم آذرماه 92 دچار آتش سوزی شد که مسئولان علت آن را بروز مشکل در واحد تصفیه این واحد تولیدی بیان کردند. این حادثه تلفات جانی نداشت اما موجب مصدوم شدن سه نفر شد.

<-- صفحه اصلی