برای آزادیinfo@barayeazadi.com
در باره ما | آرشیو | پیوندها | مسئله ملی | زنان | کارگری | اقتصادی | سایت خبری | صفحه اول سایت
کد خبر : 10168          2019-06-23 11:07:51

پیروزی قاطع نامزد اپوزیسیون در انتخابات شهرداری استانبول

ٖ بازگشت به صفحه اول
پیروزی قاطع نامزد اپوزیسیون در انتخابات شهرداری استانبول
نخستین نتایج غیررسمی انتخابات شهرداری استانبول نشان می‌دهد که اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب اپوزیسیون با فاصله روشنی از رقیب خود از حزب حاکم جلوتر است. بینالی یلدریم شکست خود را پذیرفته و به امام‌اوغلو تبریک گفته است.

رسانه‌های ترکیه یک ساعت و نیم پس از بسته‌شدن صندوق‌های رای‌گیری، نخستین نتایج انتخابات شهرداری کلان‌شهر استانبول را اعلام کردند. براساس این گزارش‌ها، اکرم امام‌اوغلو، نامرد حزب اپوزیسیون "حزب جمهوری‌خواه خلق" با کسب بیش از ۵۴ درصد آرا پیروز این انتخابات شده است.

بینالی یلدریم، نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه حدود ۴۵ درصد آرای رای‌دهندگان استانبول را به دست آورده است. یلدریم با حضور در برابر خبرنگاران و دوربین‌های شبکه‌های خبری، به شکست خود اعتراف کرد و به رقیبش امام‌اوغلو تبریک گفت.

بینالی یلدریم ابراز امیدواری کرد که نتایج انتخابات شهرداری استانبول آثار مثبتی برای این شهر در پی داشته باشد. او گفت، برای رفاه و آسایش مردم استانبول از اقدامات امام‌اوغلو حمایت خواهد کرد.

این نتایج حاصل شمارش آرای نزدیک به ۹۸ درصد صندوق‌های رای‌گیری است. در انتخابات شهرداری استانبول بیش ۳۱ هزار صندوق و حوزه رای‌گیری برپا شده بود و نزدیک به ۱۱ میلیون نفر دارای حق رای بودند.

اکرم امام‌اوغلو علاوه بر حزب متبوع خود، حزب جمهوری‌خواه خلق، از حمایت "حزب خوب" (ایی پارتی) نیز برخوردار بود که در ائتلافی با عنوان "ائتلاف ملت" در انتخابات شهرداری‌های ترکیه با یکدیگر همکاری می‌کردند.

حزب حاکم عدالت و توسعه نیز در "ائتلاف جمهور" با حزب ملی‌گرای "حرکت ملی" همکاری می‌کرد.

در انتخابات شهرداری استانبول کردها و حزب اصلی آنها "حزب دموکراتیک خلق‌ها" برخلاف دوره‌های پیشین نامزد معرفی نکرده بودند و از اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق حمایت می‌کردند.

"نجدت گوک‌چنار" از حزب سعادت و "مصطفی ایلکر یوجل" از حزب وطن نیز دو نامزد دیگر انتخابات شهرداری استانبول بودند که مجموعاً کمتر از یک درصد آرا این شهر را به خود اختصاص دادند.

سخنان اکرم امام‌اوغلو پس از پیروزی

اکرم امام‌اوغلو، نامزد پیروز انتخابات شهرداری استانبول دقایقی بعد از بینالی یلدریم در برابر دوربین‌های شبکه‌های خبری قرار گرفت. او در سخنرانی خود گفت: «یکی از وجوه انتخابات ۲۳ ژوئن سهم آن در توسعه روند دموکراسی در ترکیه است. امیدوارم این انتخابات و نتایج آن برای کشور و شهر جهانی استانبول خیر و برکت به همراه داشته باشد.»

به گزارش آناتولی وی همچنین افزود: «از همشهریانم در استانبول تشکر می‌کنم. شما مقابل چشم جهانیان از اعتبار دموکراسی پاسداری کرده و به دولت‌هایی که کوشیدند ترکیه را به برخی کشورهای منطقه تشبیه کنند، درس دادید. ملت ‌ما سنت دموکراسی بیش از بر صد سال حاکم بر ترکیه را حفظ کرد.»

در انتخابات ماه مارس شهرداری استانبول که نتایج آن از سوی کمیسیون عالی انتخابات ترکیه باطل شد، فاصله نامزد حزب حاکم از رقیب خود کمتر از نیم درصد بود، اما در انتخابات ۲۳ ژوئن این فاصله به ۹ درصد رسید و این یک شکست سنگین و تلخ برای حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان است.

امام‌اوغلو متولد ۱۹۷۰ (۴۹ ساله) است. در پنج سال گذشته (۲۰۱۴ – ۲۰۱۹) شهردار منطقه "بیلیک‌دوزو" لستانبول بود. با پیروزی او حاکمیت ۱۸ ساله حزب عدالت و توسعه بر کلان‌شهر استانبول پایان یافت.