برای آزادیinfo@barayeazadi.com
در باره ما | آرشیو | پیوندها | مسئله ملی | زنان | کارگری | اقتصادی | سایت خبری | صفحه اول سایت
کد خبر : 10256          2019-08-10 13:38:44

استان مازندران: تیراندازی یگان فرودگاه به معترضان دو کشته بر جا گذاشت

ٖ بازگشت به صفحه اول
استان مازندران: تیراندازی یگان فرودگاه به معترضان دو کشته بر جا گذاشت

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران از کشته شدن دو نفر به دنبال تیراندازی یگان فرودگاه در محمودآباد مازندران خبر داد. این حادثه روز شنبه ۱۹ مرداد و به گفته حسین حسن‌نژاد، به دنبال «تنش حاصل از اجرای حکم قطعی مقام قضایی» رخ داد.

این مقام استانداری مازندران به صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت: «متعاقب تنش پیش‌‌آمده، یگان فرودگاه اقدام به تیراندازی به سوی معترضان می‌کند که در این حادثه متاسفانه دو نفر فوت می‌کنند و حدود چهار نفر هم مجروح و به بیمارستان منتقل می‌شوند.»

سرکوب اعتراض‌ها در ایران معمولا با استفاده از خشونت حداکثری و شلیک مستقیم به سوی معترضان همراه است و معترضان هم اغلب «اراذل و اوباش» خوانده می‌شوند.

در شبکه‌های اجتماعی اما ویدئویی از این تیراندازی دست به دست می‌شود و اعتراض‌ها به تلاش برای جلوگیری از «زمین‌خواری» نهادهای صاحب قدرت نسبت داده می‌شود.

کاربری در توئیتر نوشته است ظاهراً درگیری بر سرِ زمین بین شهرک قصر دریا و اردوگاه نیروی هوایی بیشه‌کلا بوده است.

حسن‌نژاد اما در گفت‌و‌گوی خود با صداوسیما این موضوع را رد کرد و گفت:

«این موضوع یک مساله سیاسی یا در ارتباط با زمین‌خواری نبوده و صرفا در حد اجرای یک رای بوده که این تبعات را در پی داشته است.»

برخی رسانه‌های داخلی اما گزارش کرده‌اند که این درگیری و تیراندازی زمانی صورت گرفته که سربازان قصد داشته‌اند (احتمالا بر اساس رای دادگاه در مورد اراضی این منطقه) محدوده باند فرودگاهی را فنس‌کشی کنند، اما «معارضان سنگ، چوب و زنجیر به سمت آنها پرتاب کردند که در این میان تعدادی از سربازان و پرسنل نیروی هوایی ارتش مجروح شدند.»

در ادامه این روایت آمده است که به گفته شاهدان، «معارضان حتی به محدوده باند این فرودگاه حمله کردند و سربازان برای دفاع از خود اقدام به تیراندازی کردند و بر اثر آن دو نفر از مهاجمان کشته و تعداد دیگری هم زخمی شدند.»

خبرگزاری فارس اما نوشته است:

«در این درگیری تعدادی از اجیرشدگان و اراذل و اوباش نیز قصد سوء استفاده از موقعیت و تعرض دوباره به حریم پادگان را داشتند که با کمک عوامل نیروی انتظامی عده‌ای از آن‌ها دستگیر و اجازه تعدی مجدد داده نشد.»

در مقابل، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گزارش کرده است که نیروهای پایگاه هوایی به سوی مردم و مأمورانی که قصد اجرای حکم قطعی دستگاه قضایی مازنداران را داشتند تیراندازی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، دادگاه حکم داده بوده که بخشی از اراضی پایگاه هوایی ارتش در حاشیه روستای بیشه‌کلا در بخش سرخرود شهرستان محمودآباد باید به نفع ساکنان منطقه آزاد شود اما نظامیان این پایگاه مانع از اجرای این حکم شده‌اند.

احمد حسین‌زادگان، استاندار مازندران هم ضمن ابراز همدردی با خانواده کشته‌شدگان گفته است با عاملان این حادثه به شدت برخورد خواهد شد.