برای آزادیinfo@barayeazadi.com
در باره ما | آرشیو | پیوندها | هویت یابی | جنسیت | کارگری | اقتصادی | سایت خبری | صفحه اول سایت
کد خبر : 9506          2018-07-10 14:40:08

پاسخ صداوسیما به انتقادها درباره اعتراف‌گیری از دختران رقصنده: به وظیفه خود عمل کردیم

ٖ بازگشت به صفحه اول


در حالی که اعتراف‌گیری صداوسیمای جمهوری اسلامی از چند تن از رقصندگانی که ویدئوهای خود را در اینستاگرام منتشر کرده بودند با اعتراضات گسترده‌ای همراه شده، یکی از مسئولان صداوسیما گفته که این اعتراف‌ها با هماهنگی مقام‌های قضائی و به‌منظور مقابله با «آسیب‌های فضای مجازی» گرفته شده و چنین اقدامی از وظایف صداوسیماست.

صحنه‌ای از ویدیوئی که سازمان عفو بین‌الملل در همبستگی با مائده هژبری در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که در آن شماری زن و مرد در خیابان با یک آهنگ ایرانی می‌رقصند.


صحنه‌ای از ویدیوئی که سازمان عفو بین‌الملل در همبستگی با مائده هژبری در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که در آن شماری زن و مرد در خیابان با یک آهنگ ایرانی می‌رقصند.

محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط عمومی صداوسیما سه‌شنبه ۱۹ تیر در گفت‌وگو با «باشگاه خبرنگاران»، در واکنش به اعتراضات به مستند «بیراهه» که در آن «اعترافات» چند تن از جوانان رقصنده پخش شد گفت ارائه اطلاعات بیشتر در مورد «آسیب‌های اجتماعی»، «وظیفه ذاتی» صداوسیماست.

رنجبران مسئله اصلی را «بی‌قاعده و قانون بودن فضای مجازی» دانست و افزود: «نمی‌‌توانیم وقتی مسئولان مربوط در حوزه فضای مجازی به وظایف خود در ساماندهی فضای مجازی عمل نمی‌کنند ما هم بنشینیم و دست روی دست بگذاریم و برنامه‌های آگاهی‌بخش به خانواده‌ها ارائه نکنیم.»

شامگاه جمعه ۱۵ تیرماه، مستند ۳۰ دقیقه‌ای «بی‌راهه» دست‌کم سه دختر و یک پسر را با چهره‌های محوشده نشان داد که در آن درباره فعالیت‌هایشان در اینستاگرام به پرسش‌های مجری برنامه پاسخ می‌دادند و گاه به گریه می‌افتادند.

در این مستند نامی از بازداشت‌شدگان برده نمی‌شد اما کاربران شبکه‌های اجتماعی، نام آن‌ها را مائده هژبری، الناز قاسمی، شاداب و کامی اعلام کردند.

انتقادهای کاربران توئیتر فارسی از پخش این مستند چنان گسترده شد که نام مائده هژبری، دختر ۱۷ – ۱۸ ساله‌ به ترند اول توئیتر تبدیل شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این چند نفر مدتی پس از بازداشت به قید وثیقه آزاد شدند اما صفحات اینستاگرامی آن‌ها حذف شده است.

محمدحسین رنجبران در باره مستند پخش‌شده افزود: «نباید فضای مجازی افسارگسیخته باشد و مثل همه‌جای دنیا باید قواعد و قانون مشخصی داشته باشد و منتشرکنندگان محتوا‌های نامناسب در این فضا بدانند که چه هزینه‌هایی در انتظارشان است، اما گویی اراده‌ای در این زمینه بین مسئولان مربوط وجود ندارد و این جای تأسف است.»

اشاره مدیرکل روابط عمومی صداوسیما به اختلافات جناح‌های حکومتی در مورد فضای مجازی است. در سال‌های اخیر از یک سو مسئولان دولتی قرار دارند که خواهان حفظ شبکه‌های مجازی با کنترل دولتی بر آن‌ها هستند و در سوی دیگر مسئولان قضائی و ارگان‌های مربوط به کنترل فضای مجازی قرار دارند که خواهان فیلترینگ کامل برخی از این شبکه‌ها هستند. هر دو این جناح‌ها بر تقویت شبکه‌های مجازی داخلی تأکید دارند.

پس از فیلترینگ شبکه تلگرام در پی اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته، برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی معتقدند که اعتراف‌گیری‌های اخیر زمینه‌چینی برای فیلترینگ اینستاگرام است.