کد خبر : 9588          2018-08-14 12:58:34

احضار کارگران فولاد اهواز برای آخرین دفاع به خاطر تجمع اعتراضی

ٖ بازگشت به صفحه اول


جلسه اخذ دفاعیات تعدادی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در دادگاه انقلاب این شهر برگزار شد. این کارگران در حالی با اتهام برگزاری تجمع اعتراضی به حقوق عقب افتاده‌شان بازداشت و مورد تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند که هنوز حقوق معوقه آنها پرداخت نشده است.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران احضار تعدادی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب با ابلاغیه‌ی کتبی به آنان صورت گرفته بود. کارگران احضارشده پیش از ظهر روز دوشنبه ۲۲ امرداد در این شعبه از دادگاه انقلاب حاضر شدند و جهت آخرین دفاعیات مورد بازپرسی قرار گرفتند.

این کارگران قبلا به دنبال اعتراضات بزرگ کارگری در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به عدم پرداخت حقوق، در خردادماه سال جاری بازداشت و با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون ریالی آزاد شده بودند.

جداری فروغی، وکیل کارگران بازداشت شده پیشتر با تاکید بر اینکه کارگران بازداشتی مرتکب هیچ جرمی نشده‌اند گفته بود: «خواسته کارگران، دریافت مزایای ماهانه‌ آنهاست که با آن زندگی‌ خود را اداره کنند. از دیدگاه قانون کار، نه شورای کارگاه، نه انجمن صنفی و نه حتی نمایندگان قانونی و رسمی وجود ندارند که بتوانند از حقوق این کارگران دفاع کنند. در چنین شرایطی و با توجه به این که طبق اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی هرکس می‌تواند در چارچوب قانون نسبت به انجام راهپیمایی و اعتراضات و گفتن درددل‌های خود اقدام کند، این کارگران با تجمع در مراکز حساس شهر از قبیل استانداری و یا محل مصلا تاکنون حرف‌های خود را بیان کرده‌ و اعتراضات خود را به گوش مسئولان رسانده‌اند.»

احضار و بازپرسی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در دادگاه رسیدگی به جرایم امنیتی در حالی صورت می‌گیرد که هم اکنون نزدیک به چهار هزار کارگر این مجتمع بزرگ صنعتی از اردیبهشت ماه سال جاری حقوق‌ و مزایای بیمه‌ای خود را دریافت نکرده‌اند و در شرایط معیشتی بسیار سختی قرار دارند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران همچنین گزارش داده است که کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز هشدار داده‌اند چنانچه در روزهای آینده کلیه مطالبات خود را دریافت نکنند و روند احضار، بازپرسی و محاکمه همکارانشان ادامه یابد دست به اعتراضات گسترده‌ای خواهند زد.

شرکت ملی فولاد ایران یکی از بنگاه‌های اقتصادی متعلق به گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا است که پس از پیگیری قضایی ماجرای اختلاس ۳هزار میلیاردی در حال حاضر مالکیت آن به بانک ملی واگذار شد. مالکیت این مجتمع صنعتی آبان‌ماه ۹۶ از سوی بانک ملی ایران به عبدالرضا موسوی داده شده است. موسوی در عین حال مالک شرکت هواپیمایی زاگرس، باشگاه استقلال اهواز،‌ هتل داریوش و باشگاه دلفین‌ها در کیش است.

پس از شدت گرفتن اعتراضات کارگران فولاد اهواز، علی ساری نماینده اهواز و کارون در مجلس شورای اسلامی از واگذاری گروه ملی صنعتی فولاد ایران از سوی بانک ملی به «شخصی فاقد صلاحیت کاری» انتقاد کرده و این واگذاری را مصداق «اقدام علیه امنیت ملی» خوانده بود.

سرانجام مالکیت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در خردادماه سال جاری دوباره به بانک ملی ایران بازگشت و مدیرعامل و هیئت مدیره جدید نیز معرفی شدند. هیئت مدیره جدید همزمان با معرفی، متعهد شده بودند مواد اولیه را تأمین و خط تولید را راه‌اندازی خواهند کرد که این وعده‌ها نیز تا کنون عملی نشده است.