برای آزادیinfo@barayeazadi.com
در باره ما | آرشیو | پیوندها | مسئله ملی | زنان | کارگری | اقتصادی | سایت خبری | صفحه اول سایت
کد خبر : 9602          2018-08-20 14:25:06

گارگران گروه ملی فولاد اهواز و نیشکر هفت‌تپه تجمعات اعتراضی برگزار کردند

ٖ بازگشت به صفحه اولخبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز و جمعی از کارگران نیشکر هفت تپه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز مقابل بانک ملی اهواز که در حال حاضر مالک این مجموعه صنعتی است، در اعتراض به حقوق معوقه و لزوم ایجاد شوراهای کارگری، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در جریان این تجمع میثم آل مهدی، نماینده کارگری گفت: “ما کارگریم و ما خود چرخه‌ی صنعت هستیم و قدرت خودمان را می‌دانیم. ما باید شورای مستقل کارگری برای نظارت بر اعمال آقایان (مدیران و مالکان) تشکیل دهیم. باید نظارت کارگری را اعمال کرد”.

در بخشی از فراخوان این تجمع آمده بود: “دوباره این کارگر گروه ملی است که به خیابان خواهد آمد. این بار حرکت فولاد قامتان شرکت گروه ملی، مجال فکر‌ کردن و تصمیم‌گیری را از شما خواهد گرفت”.


امروز همچنین خبرگزاری ایلنا در گزارشی خبر داد: “گروه ملی فولاد اهواز در اعتراض به ۴ ماه معوقه مزدی و کمبود مواد اولیه در مقابل شعبه سرپرستی بانک ملی دست به تجمع زدند”.

به گفته‌ی این کارگران؛ مالک جدید این کارخانه یکی از بانک‌های دولتی است که مواد اولیه برای آغاز به کار و راه‌اندازی مجدد کارخانه از جانب او باید تامین شود.

به گفته کارگران، گروه ملی فولاد اهواز شرکت‌های احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز است. بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده، این واحد صنعتی که در گذشته با نظارت دستگاه قضایی اداره می‌شد، هم‌اکنون به بخش خصوص محول شده است.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران شامل کارخانه فولادسازی، نورد کوثر، نورد تیرآهن، کارخانه لوله‌سازی و ماشین‌سازی است و حدود ۴ هزار کارگر شاغل دارد که طی چند ماه گذشته دستمزد آنها به تاخیر افتاده است. به همین دلیل کارگران این کارخانه‌ها که با ادامه بی‌توجهی مسئولان کارخانه و استانی مواجه شده‌اند؛ به نشانه اعتراض صبح روز شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، در اعتراض به ۴ماه حقوق معوقه و تامین نشدن مواد اولیه از سوی کارفرما در محوطه‌ی کارگاه دست به تجمع زدند.


گزارشی از اعتصاب کارگران هفت تپه؛ سومین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه
امروز، در سومین روز از دور جدید اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه تجمع اعتراضی از جلوی در ورودی و حراست به سمت کارخانه خوراک دام شکل گرفت.

کارگران معترض اعتصابی ضمن پافشاری بر خواسته‌های به‌حق خود در رابطه روشن شدن وضعیت مالکیت هفت تپه و خلع ید بخش خصوصی از دست‌اندازی در سهام شرکت، در اعتراض به رفتار غیر انسانی روز گذشته با پنج نفر از کارگران معترض کارخانه‌ خوراک دام آقایان به کریم آل کثیر، علی آل کثیر، یحیی سعدی، حمزه آل کثیر، فارس سعدی که قصد خودسوزی دست جمعی داشته که به شکایت مدیران کارخانه بازداشت شده بودند و تا زمان تشکیل دادگاه با قرار کفالت آزاد هستند، اعتصاب را ادامه دادند.

از سوی دیگر با افشا شدن واگذاری قسمت خوراک دام، بسته‌بندی و کمپوست به “شرکت مهر و ماه” به عنوان پیمانکار و عقد قرارداد سال ۹۷ کارگران با این شرکت کارگران خواهان پاسخ پویی مدیریت کارخانه در این باره شده‌اند.

کارگران معترض تاکنون هیچ پاسخی از کارفرما جز تهدید و آزار در خصوص مطالبات خود دریافت نکرده‌اندکه همین امر موجب ادامه و گسترش اعتراضات شده است.

گفتنی است که روز گذشته نیز کارگران در مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه برای مشخص شدن وضعیت مطالبات صنفی خود اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کرده بودند.

به گفته یکی از کارگران معترض، تعداد تجمع‌کنندگان که در اصل کارگران رسمی و روزمزدی شاغل در بخش صنعت و کشاورزی این مجتمع هستند، تا ۵۰۰ نفر برآورد می‌شد.

طبق اظهارات یک کارگر معترض؛ برخی کارگران در پیگیری پرداخت مطالبات بیمه‌ای خود به صورت اتفاقی متوجه شدند کارفرما در آخرین پرداخت حق بیمه‌ی کارگران این مجتمع، کد کارگاه را در لیست بیمه تغییر داده و حق بیمه‌ی همه کارگران را بعد از سال‌ها با کد کارگاه دیگری که طرف قرارداد با کارگران نیست، واریز کرده است.

او همچنین گفت: “دلیل دیگر اعتراض کارگران این واحد تولیدی، مربوط به قوت گرفتن شائبه تقسیم اراضی و املاک کشاورزی و صنعتی از سوی شرکای این مجتمع است که موجب تشدید نگرانی کارگران شده”.

این کارگر با بیان اینکه عملی نشدن انعقاد قرارداد کار با ۱۵۰۰ کارگر روزمزدی نیز از مطالبات کارگران حاضر در تجمع است، در ادامه افزود: “کارگران روزمزدی مدعی هستند هنوز کارفرما به وعده‌هایی که در حضور مسئولان برای عقد قرارداد دائم به آنها داده‌‌ بود، عمل نکرده است”.