کد خبر : 9692          2018-10-06 08:07:08

چهاردهمین روز از دور جدید اعتصاب سراسری کامیون‌داران؛ علیرغم تهدید و بازداشت‌ها، اعتصاب ادامه دارد

ٖ بازگشت به صفحه اولخبرگزاری هرانا – اعتصاب رانندگان کامیون ایران که در دور جدید خود به دنبال فراخوانی از روز شنبه ۳۱ شهریورماه در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفیشان آغاز شده است، علیرغم تهدیدهای مقامات قضایی و بازداشت دست‌کم ۲۳۸ نفر از معترضان در روزهای اخیر، روز جمعه ۱۳ مهرماه، برای چهاردهمین روز در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “بروجرد، اصفهان، شهرضا، برخوار و میمه، خرم‌آباد، کاشان، اهواز، تهران، زنجان، ملایر، همدان، زرند، بندرعباس، ارومیه، قهدریجان، نجف‌آباد، کرمان و استان فارس” ادامه یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از روز شنبه ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ رانندگان کامیون در بسیاری از شهرهای ایران در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات صنفی خود دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

این اعتصاب در روز جمعه در بسیاری از شهرهای ایران از جمله “بروجرد، اصفهان، شهرضا، برخوار و میمه، خرم‌آباد، کاشان، اهواز، تهران، زنجان، ملایر، همدان، زرند، بندرعباس، ارومیه، قهدریجان، نجف‌آباد، کرمان و استان فارس” شکل گرفت.
با وجود ادامه اعتصاب، عبدالهاشم حسن‌نیا، رئیس سازمان راهداری در گفتگو با خبرگزاری مهر با ادعای اینکه روند فعالیت رانندگان کامیون تقریبا به حالت عادی برگشته، گفت: “آمار صدور بارنامه نسبت به هفته گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است”.

وی همچنین گفت: “در جریان بازرسی ها ۹۵ شرکت حمل و نقلی به دلیل عدم رعایت قوانین مربوطه و تخلفات متعدد صنفی در رابطه با انجام وظایف قانونی و صنفی خود نسبت به رانندگان کامیون های بین شهری از سوی بخش حقوقی سازمان راهداری به مدت یک ماه تعلیق پروانه و مجوز فعالیت شدند. ضمن اینکه به چند شرکت نیز تذکرات جدی داده شد”.

گمان می‌رود برخوردهای صورت گرفته با این شرکت‌های حمل و نقل در رابطه با اعتصابات اخیر کامیون‌داران باشد.
علی ابراهیمی، نماینده مردم شازند گفت: “اخیراً دولت برای رفع مشکل رانندگان کامیون، لاستیک‌هایی را تدارک دیده تا با قیمت مناسب به آن‌ها تحویل دهد، اما من به همین روال هم ایراد دارم زیرا وقتی اختلاف قیمت لاستیکی که در بازار موجود است با لاستیکی که توسط دولت به رانندگان تحویل می‌شود اختلاف فاحشی دارد، خود فسادآور است. پس لازم است به جای آنکه لاستیک ارزات قیمت توسط دولت ارائه شود باید روی به واقعی کردن قیمت این جنس آورد تا نرخ عرضه کالا توسط کسانی که فروشنده هستند، متعادل شود”.

همچنین مهدی کریمیان، رییس اتحادیه کامیون‌داران شهرری ضمن انتقاد از نوع برخورد با کامیون‌داران و با اشاره به اینکه حدودا نیمی از کامیون‌داران برون‌شهری سراسر ایران در اعتصاب هستند و این اعتصاب در حال بیشتر شدن است گفت: “اعتصاب بدتر شده است. در این میان اداره راه دچار یک اشتباه شد. آنها اقدام به توزیع لاستیک کردند. اما در توزیع لاستیک درست عمل نکردند و در نهایت این موضوع منجر به قطع توزیع مجدد لاستیک شد. آنها با تصمیماتی که در این خصوص گرفتند منجر به نوعی دو دستگی در بین رانندگان شدند. مسئولان در توزیع لاستیک بین رانندگان برون‌شهری و درون‌شهری دو دستگی ایجاد کردند. با تصمیم آنها اوضاع بدتر شد؛ چراکه سهمیه‌های مربوطه را جدا نمودند. اوضاع طوری شده بود که سایر راننده‌ها به ما مراجعه می‌کردند و اعتراض می‌کردند که چرا سهمیه لاستیک آنها را نمی‌دهیم. در صورتیکه که ما هیچ لاستیکی دریافت نکرده بودیم”.

لازم به ذکر است که طی روزهای گذشته نیز دست‌کم ۲۳۸ نفر در استان‌های قزوین، البرز، اردبیل، اصفهان، فارس، سمنان، کرمانشاه، زنجان، همدان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و شهرستان‌های نهاوند، بجنورد، کنگان، پاکدشت، نیشابور، شیروان، سنندج، آذرشهر، گرگان، بندرگز، ایذه، زرن و زرند بازداشت شده بودند، اتهام این افراد “افساد فی‌الارض”، “اخلال در نظم و امنیت” و “قطاع‌الطریق” عنوان شده بود.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز در زروزهای اخبر بازداشت‌شدگان را تهدید به صدور احکام سنگین کرد و گفت که “مجازات این حکم می‌تواند اعدام باشد”.
در فراخوانی که از سوی اتحادیه هماهنگ‌کنندگان رانندگان سراسر ایران منتشر شد و از رانندگان کامیون خواست تا از اول مهر در اعتصاب سراسری شرکت کنند، ۱۵ خواسته رانندگان کامیون و ترانزیت بیان شد. از جمله این خواسته‌ها به «افزایش حقوق بازنشستگی و سختی کار»، «کاهش قیمت لاستیک و لوازم یدکی»، «افزایش ۷۰ درصدی نرخ کرایه»، «کسر حق پرداختی بیمه رانندگان»، «حذف دلالان و واسطه‌ها از پایانه‌ها و باربری‌ها»، و «نظارت بر برخوردهای غلط و سلیقه‌ای مأموران راهنمایی و رانندگی و مجازات ماموران و افسران رشوه‌گیر» می‌توان اشاره کرد.