کد خبر : 10933          2021-01-13 08:02:26

پنج فعال مدنی تُرک در تبریز به حبس و شلاق محکوم شدند

ٖ بازگشت به صفحه اول
پنج فعال مدنی تُرک در تبریز به حبس و شلاق محکوم شدند

دادگاه کیفری دو تبریز، پنج فعال مدنی تُرک را که اواخر تیر ماه امسال در جریان تجمعی اعتراضی در مقابل ساختمان کنسولگری جمهوری آذربایجان بازداشت شده بودند، مجموعا به پنج سال حبس و تحمل ۳۰۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

پنج‌شنبه ۱۰ مهر ۹۹: تجمع اعتراضی در تبریز
به ‌گزارس «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی»، شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو شهرستان تبریز به ریاست محمدعلی پیری، این پنج فعال مدنی به نام‌های یاسمن ظفری، حکیمه احمدی، رحیم ساسانی، سعدالله ساسانی و مهدی پورعلی خرمالو را بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیر قانونی و تمرد از مأموران»، هر کدام به یک‌سال حبس تعزیری و تحمل ۶۰ ضربه شلاق محکوم کرده است.

این فعالان مدنی در تاریخ ۲۶ تیر ماه امسال در جریان تجمعی اعتراضی که در واکنش به بروز تنش میان آذربایجان و ارمنستان در مقابل ساختمان کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز برگزار شده بود، توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند.

جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام این کنشگران تُرک در شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست علی موسوی برگزار شد و آنها در روز هشتم مرداد ماه با سپردن قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شدند.

دادگاه کیفری دو تبریز اما حکم محکومیت این پنج فعال مدنی را به‌ مدت چهار سال به حالت تعلیق درآورده است.

به ‌دنبال وقوع درگیری نظامی در منطقه قره‌باغ در ماه‌های گذشته، صدها نفر از شهروندان و فعالان تُرک در پی تجمعات گسترده در شهرهای مختلف تُرک ‌نشین ایران از جمله در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، پارس‌آباد مغان و زنجان در واکنش به جنگ در قره‌باغ و در حمایت از جمهوری آذربایجان به خیابان آمدند.

رسانه‌ها و نهادهای مدافع حقوق بشر از بازداشت ده‌ها نفر در این تجمعات و همچنین در خیابان، محل کار یا منازل این افراد خبر دادند.

بنا بر اعلام منابع حقوق بشری، خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-‌امنیتی اعمال شده که در مواردی به شکستگی دست یا بینی هم منجر شده است.

خبرگزاری فارس، نزدیک به نهادهای امنیتی هم ضمن تأیید بازداشت شمار زیادی از شهروندان در شهرهای تُرک‌نشین، مدعی شده بود که این شهروندان شعار «قومگرایانه» سر داده‌اند.