برای آزادیinfo@barayeazadi.com
در باره ما | آرشیو | پیوندها | مسئله ملی | زنان | کارگری | اقتصادی | سایت خبری | صفحه اول سایت
کد خبر : 10995          2021-03-06 12:42:50

تجمع بازنشستگان مقابل مجلس؛ سهم ۹۰هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی را تصویب کنید

ٖ بازگشت به صفحه اول
تجمع بازنشستگان مقابل مجلس؛ سهم ۹۰هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی را تصویب کنید
بازنشستگان تامین‌اجتماعی یک بار دیگر تجمع کردند. آنها خواهان اجرای مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس برای پرداخت بخشی از دیون دولت هستند تا از طریق آن حقوق بازنشستگان همسان‌سازی شود.

به‌دنبال صدور فراخوان اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، شماری از بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی روز شنبه، ۱۶ اسفندماه با تجمع مقابل ساختمان مجلس در تهران خواستار تصویب اعتبار ۹۰هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی توسط نمایندگان مجلس شدند.

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، شرکت‌کنندگان در این تجمع، به مجلس‌نشینان هشدار داده‌اند در صورت برآورده نشدن مطالبات، تجمع اعتراضی آنها در روزهای آینده هم ادامه خواهد داشت:

«اگر می‌خواهید دیگر اعتراض نکنیم و به کف خیابان نیاییم، صدای دادخواهی ما را بشنوید و مصوبه کمیسیون تلفیق را عیناً تایید کنید.»

سهم ۹۰ هزار میلیارد تومانی سازمان تأمین اجتماعی قرار است پرداخت بخشی از دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی باشد تا منبع اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران شود.

در ماه‌های گذشته، جمع زیادی از بازنشستگان کشوری ایران با برپایی چندین تجمع در مقابل ساختمان مجلس یا جلوی ادارات و سازمان‌های مربوطه در شهرستان‌ها، به خلف وعده مسئولان دولتی برای افزایش حقوق‌شان اعتراض کردند.

بازنشستگان بارها در تجمعات مختلف از مقامات دولتی خواسته‌اند حقوق‌شان بر اساس خط فقر افزایش یابد.

از سوی دیگر، عضویت شمار زیادی از بازنشستگان در صندوق‌هایی که دولت در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان فکری به حال آن‌ها نکرده، باعث شده است تا تعداد قابل توجهی از بازنشستگان مشمول اجرای همسان‌سازی نشوند.

تجمع کنندگان خواستار آن هستند که مستمری آنها با توجه به خط فقر ۱۰ میلیون تومانی، افزایش یابد. در حال حاضر کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کمتر از سه میلیون تومان مستمری می‌گیرند.

این در حالی است که طبق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، بایستی مستمری‌ها متناسب با افزایش هزینه‌های زندگی تغییر کند. سازمان تامین اجتماعی اما در پاسخ به معترضان اعلام کرده در حال حاضر دولت حسن روحانی بیش از ۳۴۰ هزار میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است و نمی‌تواند این خواسته بازنشستگان را برآورده کند.

حسن صادقی، رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری از جمله سخنرانان در تجمع مقابل ساختمان مجلس در تهران بوده است.

این فعال کارگری پیش‌تر در گفت‌و‌گو با رسانه‌های داخلی ایران تأکید کرده اصلی‌ترین خواسته بازنشستگان، لحاظ شدن سهم ۹۰ هزار میلیارد تومانی برای سازمان تامین اجتماعی در بودجه سال ۱۴۰۰ و نیز رفع تبعیض میان بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان کشوری و لشگری است.

به‌گفته کارشناسان اقتصادی، مستمری فعلی اکثریت بازنشستگان در ایران دست‌کم ۵۰ درصد از نرخ تورم عقب است.

بازنشستگان در تجمعات پیشین خود در مقابل سازمان تأمین اجتماعی و مجلس بارها اعلام کرده‌اند که خواستار افزایش مستمری‌ها به اندازه خط فقر، اصلاح همسان‌سازی بر اساس قانون و همچنین دریافت خدمات درمانی رایگان هستند. در۱۴ دی ماه امسال آنها دست‌کم در ۱۶ شهر ایران تجمع کرده بودند.

بیش از سه میلیون بازنشسته تحت پوشش صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی قرار دارند. رئیس کانون بازنشستگان استان تهران گفته است که ۶۰ درصد این افراد حداقل‌بگیر‌ند.

دولت در سال‌های گذشته همواره به بهانه آنچه کسری بودجه و ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی عنوان می‌شود با افزایش حقوق دوره بازنشستگی مخالفت کرده است.

سایت زمانه