برای آزادیinfo@barayeazadi.com
کد خبر : 12124          2024-06-02 00:40:33

بند دو-الف زندان اوین؛ تداوم بازداشت چهار متهم پرونده “شهرک اکباتان”

ٖ بازگشت به صفحه اول
میلاد آرمون، سید محمدمهدی حسینی، مهدی ایمانی و نوید نجاران، چهار متهم پرونده موسوم به “شهرک اکباتان” کماکان در بازداشتگاه اطلاعات سپاه، موسوم به بند دو-الف زندان اوین در بازداشت بسر میبرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، چهار متهم پرونده موسوم به “شهرک اکباتان” در بازداشت بسر میبرند.

بر اساس اطلاعات دریافتی هرانا، سید محمدمهدی حسینی، مهدی ایمانی، میلاد آرمون و نوید نجاران که در تاریخ یازدهم اردیبهشت ماه از زندان قزلحصار کرج خارج شده و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه، موسوم به بند دو-الف زندان اوین منتقل شده بودند، اخیرا تماس تلفنی کوتاهی با خانواده خود داشته اند. لارم به ذکر است، این افراد بیش از یک سال است که در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند.
چندی پیش محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع یکی از این متهمان در پاسخ به سوالی در خصوص انتقال این افراد به بازداشتگاه مذکور در شبکه اجتماعی اعلام کرده بود، آنها در حال تکمیل تحقیقات درخواستی دادگاه کیفری‌ هستند.

در ابتدای آبان ماه سال ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری و پس از کشته شدن یک تن از نیروهای بسیج به نام “آرمان علی وردی” در شهرک اکباتان دستکم بیش از ۵۰ نفر از جوانان ساکن شهرک اکباتان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند. از میان آنها برای ۱۴ نفر از آنها کیفرخواست صادر شد.

در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲، نیز سخنگوی قوه قضاییه از طرح اتهام “محاربه از طریق تمسک به سلاح سرد و اقدام علیه امنیت ملی” برای سه تن از متهمان پرونده موسوم به آرمان علی وردی بسیجی کشته شده در جریان اعتراضات سراسری خبر داد.

بنا بر کیفرخواست صادره، این شهروندان با اتهاماتی از جمله “محاربه”، “مشارکت در قتل عمد” و “اخلال در نظم و آرامش عمومی” متهم شدند.

اواخر مهرماه ۱۴۰۲، پس از برگزاری چهار جلسه دادرسی، دادگاه پرونده آنها را برای تحقیقات به دادسرا ارسال نکرد و شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک تهران برای انجام تحقیقات تکمیلی، تسریع در رسیدگی و تعیین تکلیف وضعیت متهمین به پرونده ورود کرد.

بخش دیگر پرونده این شهروندان به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی ارجاع شده است.

از میان این هشت متهم، حسین نعمتی، علیرضا برمرزپورناک، علیرضا کفایی و امیرمحمد خوش اقبال در بهمن سال گذشته، با تودیع وثیقه از زندان قزلحصار آزاد شدند.

پیشتر پیام درفشان، وکیل دادگستری اعلام کرد که “میلاد آرمون، سید محمد مهدی حسینی، مهدی ایمانی و نوید نجاران با اتهام «محاربه» در زندان هستند.”

در فروردین امسال نیز پرونده موسوم به “شهرک اکباتان” به علت آنچه رفع “نقصی محرمانه” عنوان شده است به دادسرا بازگردانده شد.

در متن زیر به مشخصات و تاریخ بازداشت متهمان پرونده موسوم به “شهرک اکباتان” پرداخته شده که کماکان در بازداشت و بلاتکیفی بسر میبرند.

۱- میلاد آرمون – فرزند: مهدی – متولد: ۱۴ اسفندماه ۷۷ – تاریخ بازداشت: یازدهم آبان ماه ۱۴۰۱

۲- سید محمدمهدی حسینی – فرزند: سید حسن – متولد: ۱۵ آذرماه ۷۷ – تاریخ بازداشت: پانزدهم آذر ماه ۱۴۰۱

۳- مهدی ایمانی – فرزند: حمید – متولد: ۲۳ دی ماه ۷۳ – تاریخ بازداشت: بیست و چهارم آذر ماه ۱۴۰۱

۴- نوید نجاران – فرزند: نامشخص – متولد فروردین ماه ۷۱ – تاریخ بازداشت: نامشخص