برای آزادیinfo@barayeazadi.com
کد خبر : 12045          2023-12-16 23:14:23

پدر محمود رخشانی بعد از گذشت ۵ روز از مرگ فرزندش جان‌باخت

ٖ بازگشت به صفحه اول
خبرگزاری حال‌وش که اخبار شهروندان بلوچ را گزارش می‌کند از سکته و جان باختن پدر «محمود رخشانی» دانش آموز بلوچی که بر اثر شکنجه نیروهای اطلاعات سپاه در بازداشتگاه به کما رفت و کشته شد خبر داده است.

بر اساس این گزارش «ابراهیم رخشانی »پدر دانش آموز ۱۹ ساله بلوچ «محمودخشانی» که روز دوشنبه ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۲ پس از سه ماه کما به دلیل ضربه از ناحیه سر توسط ماموران اطلاعات سپاه در بیمارستان جان باخت، به دلیل فشار وارد شده بعد از شنیدن خبر مرگ فرزندش بر اثر سکته مغزی از دنیا رفته است.

«ابراهیم رخشانی» حدودا ۶۲ ساله کارگر ساده ساختمانی و پدر محمود رخشانی دانش آموز جانباخته بر اثر شکنجه در بازداشتگاه است.

سایت حقوق‌بشری «حال‌وش» ، روز چهارشنبه ۲۲آذر۱۴۰۲، از جان‌باختن یک دانش‌آموز دوره پیش‌دانشگاهی که پیش‌تر توسط ماموران اطلاعات سپاه شهر زابل بازداشت شده بود خبر داد.

بر‌اساس این گزارش، ۱۲شهریور۱۴۰۲، ماموران اطلاعات سپاه زابل «محمود رخشانی»، ۱۹ ساله و دانش‌آموز مقطع پیش‌دانشگاهی را بازداشت کرده و در بازداشتگاه از ناحیه سر مورد ضرب‌و‌شتم شدید قرار دادند.

این جوان ۱۹ ساله بر‌اثر ضربات وارد شده به جمجمه دچار بیهوشی شده و پس از سه ماه که در بیمارستان امیرالمومنین زابل در بخش ویژه به‌صورت تحت‌الحفظ در کما بود، روز ۲۰آذر۱۴۰۲جان خود را از دست داد.

حال‌وش به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده محمود رخشانی نوشته است: «محمود دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی مدرسه شهید حسینی در خیابان باقری زابل بود که روز ۱۲شهریور ماموران اطلاعات سپاه به منزل پدرش یورش آوردن و بدون نشان دادن حکم قضایی گفتند برعلیه شما گزارش دادند و شما اسلحه دارید، اما بعد از تفتیش منزل وقتی چیزی پیدا نکردن، محمود را با خود بردند و در بازداشتگاه او را تحت شکنجه قرار دادند که باید اسلحه را تحویل بدهید. محمود هم بر اثر ضربه‌هایی که به سرش وارد آمد دچار ضربه مغزی شد و توسط ماموران اطلاعات از بازداشتگاه به بیمارستان امیرالمومنین زابل منتقل شد.»

این منبع همچنین تصریح کرده است که ماموران اطلاعات سپاه شهر بابل پس از کشته‌شدن محمود رخشانی، خانواده او را مجبور کرده‌ند که رضایت بدهند و بدون شکایت و پیگیری قضایی موضوع را فراموش کنند، وگرنه پیکر او را تحویل نخواهند داد.

در نهایت خانواده این جواد رضایت‌نامه مذکور را امضا کرده و بعد از گذشت ۵ ساعت، پیکر او را با تعهد به اینکه درباره موضوع اطلاع‌رسانی نخواهند کرد، تحویل گرفتند.

پیکر محمود رخشانی روز چهارشنبه ۲۲آذر۱۴۰۲ به خاک سپرده شد.