برای آزادیinfo@barayeazadi.com
کد خبر : 12046          2023-12-16 23:16:07

صدور حکم یک سال زندان برای سمانه اصغری، فعال حقوق کودکان

ٖ بازگشت به صفحه اول
دستگاه قضایی جمهوری اسلامی سمانه اصغری، دانشجوی دانشگاه خوارزمی کرج و فعال حقوق زنان و کودکان را به زندان محکوم کرد.

اسماعیل نظری، همسر خانم اصغری، روز شنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۲ در صفحه اینستاگرامش نوشت: «امروز حکم صادره از شعبه‌ی ۲۹ دادگاه انقلاب در خصوص پرونده‌ی همسرم سمانه اصغری به صورت حضوری به او ابلاغ شد؛ یک سال حبس با احتساب ایام بازداشت.»

سمانه اصغری نخستین بار در مهرماه سال ۱۴۰۱ و در جریان اعتراضات سراسری در منزل شخصی‌اش به دست شش نیروی لباس‌شخصی و یک مامور زن که خود را مامور اداره آب معرفی کرده بودند، بازداشت شد.

این فعال دانشجویی ابتدا ۳۵ روز را در بند ۲۰۹ زندان اوین گذراند. او پس از پایان بازجویی‌ها در تاریخ ۲۳ آبان ماه به زندان قرچک ورامین منتقل شد و تا پایان آزادی در همین زندان نگهداری شد.

قاضی ابوالقاسم صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران سمانه اصغری را به ۱۸ سال و سه ماه حبس محکوم کرده بود اما او به موجب بخشنامه عفو قوه قضاییه از زندان قرچک آزاد شد.

خانم اصغری بار دیگر در روز ۲۳ شهریور ماه ۱۴۰۲، توسط ماموران امنیتی در منزل خود واقع در تهران، بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین، موسوم به بازداشتگاه وزارت اطلاعات انتقال یافت. وی روز ۹ مهر ماه به زندان قرچک ورامین منتقل و چهارشنبه ١٢ مهر ماه با وثیقه یک میلیارد تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

سمانه اصغری فعال حقوق زنان و کودکان کار و عضو سابق هیئت‌مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان است. او همچنین سابقهٔ همکاری با جمعیت امام علی را نیز در کارنامه خود دارد.