برای آزادیinfo@barayeazadi.com
کد خبر : 12057          2023-12-25 00:35:04

تایید حکم اعدام رضا رسایی جوان کُرد پیرو آیین یارسان در دیوان عالی

ٖ بازگشت به صفحه اول
حکم اعدام رضا رسایی، معترض کُرد پیرو آیین یارسان در دیوان عالی تایید شد. این جوان کە یک سال و یک ماه اخیر را در بازداشت سپری کرده، پیشتر توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران با اتهاماتی انتسابی در رابطه با کشته‌شدن یک نیروی حکومتی به اعدام محکوم شده بود.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، اخیرا حکم اعدام رضا رسایی، معترض ٣٤ ساله و اهل کرماشاه (کرماشان)، توسط شعبه ۱۷ دیوان عالی جمهوری اسلامی ایران، عیناَ تایید شده است. خانواده این زندانی سیاسی خبر تایید حکم مذکور را برای هه‌نگاو تایید کرده‌اند.

رضا رسایی، پیشتر توسط شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه به اتهام قتل نادر بیرامی، رئیس اطلاعات سپاه پاسداران شهر صحنه، به اعدام محکوم شد. نادر بایرامی، روز شنبە ٢٧ آبان ماه ١٤٠١ در حین سرکوب مردم معترض شهر صحنه طی مراسم بزرگداشت سیدخلیل عالی‌نژاد کشته شده بود.

این حکم بر اساس اعتراف اجباری رضا رسایی و سایر افراد بازداشت‌شده همراه با او، پس از چند ماه شکنجه و پرونده‌سازی صادر شده و سند اثبات‌کننده در این مورد به لحاظ حقوقی، تاکنون ارائه نشده است.

هه‌نگاو پیش از این در گزارشی، ضمن اشاره به اینکه اعضای خانواده و نزدیکان رضا رسایی، پیام‌ها و تماس‌های تهدیدآمیزی را از شماره‌های ناشناس دریافت کرده‌اند، از افزایش نگرانی و اضطراب آنها به ویژه در مورد سرنوشت رضا رسایی، خبر داد.

قابل ذکر است که، رضا رسایی در چهار ماه نخست بازداشتش توسط نهادهای امنیتی، از دسترسی به حقوق ابتدایی یک متهم، شامل وکیل و ملاقات حضوری محروم شده بود.

رضا رسایی، روز جمعه ٣ آذر ماه ١٤٠١، در شهر کرج توسط نیروهای حکومتی بازداشت شد. وی بعد از بازجویی در بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه منتقل شد.