برای آزادیinfo@barayeazadi.com
در باره ما | آرشیو | پیوندها | هویت یابی | جنسیت | کارگری | اقتصادی | سایت خبری | صفحه اول سایت
کد خبر : 9658          2018-09-20 11:01:28

اعتصاب غذای بیش از ۲۰ زندانی عقیدتی-سیاسی در ایران

ٖ بازگشت به صفحه اول


بیش از ۲۰ زندانی عقیدتی-سیاسی در زندان‌های مختلف ایران در اعتصاب غذا هستند. سکوت مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی در قبال این اعتصاب‌ها موجب نگرانی خانواده‌ها و فعالان حقوق بشر شده است.

به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران، در حال حاضر ۱۸ درویش گنابادی زندانی در زندان تهران بزرگ به علاوه نسرین ستوده و فرهاد میثمی در زندان اوین تهران و مهین‌تاج احمدپور در زندان تنکابن، در اعتراض به نقض حقوق قانونی خود در اعتصاب غذا به سر می‌برند. وضعیت جسمانی اغلب آنان نیز نامناسب گزارش شده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر که از روز سوم شهریور در اعتصاب غذاست، دچار ضعف و سرگیجه شده و فرهاد میثمی هم با وجود افت فشار و ضعف عمومی از پذیرش سرم خودداری می‌کند.

به گفته نزدیکان نسرین ستوده، او تاکنون بارها در زندان اوین دچار سرگیجه شده و یک بار به دلیل ضعف و عدم تعادل جسمی از پله‌های بند سقوط کرده است.

چهارشنبه ۲۸ شهریور، ۳۴۰ فعال مدنی در نامه‌ای به نسرین ستوده از او خواستند تا با پایان دادن به اعتصاب غذا، علاوه بر حفظ سلامتش به نگرانی خانواده، دوستان و فعالان حقوق بشر درباره خود پایان دهد.

نویسندگان نامه اعلام کرده‌اند که «دستگاه قضایی-امنیتی» جمهوری اسلامی مسئولیت جان و سلامتی نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی-عقیدتی دیگری که در ایران در اعتصاب غذا هستند را به عهده دارد.

فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی ۴۸ ساله هم که ۹ مرداد به اتهام اعتراض به حجاب اجباری بازداشت و از ۱۰ مرداد اعلام اعتصاب غذا کرده است، از دوستانش خواسته است تا برای شکستن اعتصاب غذا، تقاضا نکنند و به جای آن از مطالبه او یعنی رویه قضایی عادلانه حمایت کنند.

مادر این زندانی سیاسی نیز در پاسخ به مقامات قضایی گفته است هرگز از فرزندش نخواهد خواست به اعتصاب غذایش پایان دهد.

از سوی دیگر اما به گزارش سایت مجذوبان نور که خبرهای مربوط به درویشان گنابادی را پوشش می‌دهد، وضعیت جسمانی ۱۸ درویش گنابادی در اعتصاب غذا در زندان تهران بزرگ نیز نامناسب است. این زندانیان از کنترل روزانه نیز محروم‌اند.

گزارش شده است که وضعیت جسمی ظفرعلی مقیمی نگران‌کننده‌تر از دیگر درویشان زندانی است. او بیش از چهار ماه است که در اعتصاب غذاست.